Mehanika zidanih, armiranobetonskih, jeklenih in lesenih konstrukcij – sanacije, utrditve, rekonstrukcije, novogradnje

V okviru delovanja na področju novogradenj, sanacij in rekonstrukcij izpostavljamo dolgoletne izkušnje in referenčne objekte na področju sanacij, utrditev ter rekonstrukcij zidanih, armiranobetonskih, jeklenih in lesenih objektov. Naše vodilo pri iskanju rešitev je trajnostni pristop. Zato tudi pri starejših zidanih stavbah in sakralnih ter drugih spomeniško varovanih objektih vse posege načrtujemo celostno, a hkrati previdno, z upoštevanjem gradbeno fizikalnih, bivalnih, energetsko varčnih in kulturno varstvenih vidikov. S posegi na praviloma novejših armiranobetonskih in jeklenih konstrukcijah največkrat omogočamo izboljšano arhitekturno ureditev ali optimizacijo proizvodnega procesa.

Za izbiro najboljših tehničnih rešitev je potrebno dobro poznavanje konstrukcijskega stanja oziroma konstrukcijske zasnove obravnavanega objekta. Na podlagi dolgoletnih izkušenj in z ustrezno opremljenostjo smo še posebej aktivni na področju pregledov in preiskav obstoječih konstrukcij ter izdelav računskih analiz.

Tehnologija sanacijskih in utrditvenih posegov

Sestavni del reševanja problematike na področju konstrukcij so primerne tehnološke usmeritve, ki so še posebej pomembne pri sanacijskih ukrepih za revitalizacijo objektov. Sanacijski in utrditveni posegi so izvedeni uspešno le, če so skrbno načrtovani z upoštevanjem ekonomike in tehnične izvedljivosti v duhu trajnostne gradnje. Pri projektiranju upoštevamo karakteristike najsodobnejših gradbenih proizvodov in tehnoloških postopkov ter gradbeno fizikalne zakonitosti, še posebej takrat, kadar problematiko obravnavamo celostno tudi z upoštevanjem energetske učinkovitosti objekta.

Gradbena kemija in fizika ter gradbeni materiali

Gradbena kemija in fizika sta področji, ki lahko najbolj pripomoreta k reševanju okoljevarstvene problematike. Osveščenost, da je toplogredno segrevanje potrebno preprečiti tudi z zmanjšanjem toplotnih izgub v bivalnih objektih, je privedlo ne samo do energetsko varčnega načrtovanja, pač pa tudi do celostne obravnave sanacij obstoječih stavb, ki danes vključuje tudi energetsko sanacijo. Prav tako področji celovito zajemata obravnavo gradbenih odpadkov in tehnologij za predelavo vseh vrst odpadnih snovi (npr. čistilne naprave). Ne nazadnje pa je potrebno poudariti, da tako gradbena kemija kot gradbena fizika tvorita nujno osnovo za poznavanje in nadaljnje proučevanje vseh vrst gradbenih materialov (na primer mineralna in polimerna veziva, malte ter betoni, toplotne izolacije, hidroizolacije, asfalti, umetna vlakna za utrditev gradbenih elementov, gradbeni polizdelki in kompoziti).

Tehnologija betona in gradnje

Beton ni le proizvod, ki ga izdelamo iz cementa, peska in vode. Njegovo opredeljevanje je bistveno bolj kompleksno, zahtevno in pomembno. Kakršnokoli zmanjševanje njegovega pomena je lahko zelo nevarno, še posebej če vemo, da so se zaradi stihijske obravnave v nedavni preteklosti močno poškodovali in celo porušili mnogi armiranobetonski objekti.

Na splošno betone lahko razdelimo glede na vrsto uporabljenega veziva. Najbolj je razširjena uporaba cementnih betonov, manj poznani pa so betoni s polimernimi vezivi ali modificirani polimerno cementni betoni, ki jih uporabljamo v specifičnih in običajno tudi zahtevnejših pogojih. Tehnologija betona je neločljivo vpeta v poznavanje kemije betona in okolja, kateremu je ta izpostavljen, nadalje v tehnologijo gradnje, v fazi proizvodnje in uporabe betona pa ne more zaobiti poznavanja strojne tehnologije. Glede na to je nujno interdisciplinarno povezovanje različnih inženirskih znanj, ki jih v podjetju Gratest d.o.o. znamo usmeriti v raziskave in tehnološki razvoj, v projektiranje in kontrolo kakovosti ter v strokovni nadzor.